Salve, centurio!

martie 26, 2009

Centurionii erau acei ofițeri în armata romană care aveau sub conducere 100 de oameni (sutași). Doar ce mai viteji și destoinici în luptă, care-și dovedeau curajul în miezul încrîncenării pe front ajungeau să fie centurioni. Era o onoare.

Noi, bărbații, centurioni în armata Lui? De ce nu? Conducători peste familiile noastre? Cu siguranță. Am fost aleși ca centurioni pentru că am fost viteji și destoinici în luptă? Cum ți-ai dovedit curajul în lupta crîncenă care se dă aici? Ești tu un centurion? Orice ar fi tu, bărbatul, ești creat să lupți, ești creat să fii un centurion în armata Lui, o mînă puternică pe care prietenii și familia să se poată baza. Fii ca acel centurion, numit Corneliu (Fapte 10), cu o credință de nezdruncinat, care nu a ezitat să vină să ceară ajutor de la Mîntuitor. Fii bărbatul care a fost creat să fie un centurion, un luptător!

Salve, centurio!

 

Salve, centurio!

Această imagine am găsit-o pe blogul http://teampyro.blogspot.com, deci ideea cu bannerul nu îmi aparține în totalitate.

Lasă un răspuns

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Schimbă )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Schimbă )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Schimbă )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.